logo
Рекрутингова агенція
+38-063-463-75-00 +48-881-500-852

Працевлаштування експатів в Україні

У процесі легального працевлаштування в Україні іноземці завжди стикалися з низкою бюрократичних труднощів. Протягом останнього десятиліття питання отримання іноземними громадянами дозволів на роботу регулювалось трьома різними нормативними актами, які змінювали одне одного по черзі. І справедливо сказати, що розвиток національного законодавства у цій сфері не завжди спричиняв спрощення процедури. Проте реформи в цій бюрократичній сфері нарешті здійснені. Порядок прийому працювати іноземців вперше регулюється спеціальним законом.

З 27 вересня 2017 року набули чинності зміни до Порядку видачі, продовження та анулювання дозволів на роботу для іноземців. Колишній Порядок був частково анульований, і на сьогодні питання видачі дозволів іноземним громадянам регулюються Законом України «Про працевлаштування фізичних осіб» від 5 липня 2012 року. Поправки встановили нові правила гри для громадян. роботодавці у сфері отримання дозволів на роботу для експатріантів.

Мета нових правил – підвищити рівень інвестиційної привабливості України за рахунок спрощення процедури легалізації та залучити до країни іноземних IT-фахівців.

Пропоную вам ознайомитись із основними змінами, внесеними цим Законом, та дізнатися, як вони вплинуть на процес легалізації іноземців на території України.

Хто має право на дозвіл на роботу?

Відтепер Закон визначає додаткову, «особливу» категорію іноземців, які мають певні преференції *, до якої входять такі особи:

Іноземні ІТ-фахівці, у тому числі іноземці, які займають посади, пов'язані з розробкою та впровадженням продуктів комп'ютерного програмування (операційні системи, комп'ютерне програмне забезпечення) та його компоненти, веб-сайти, онлайн-сервіси) та створення криптографічних засобів захисту даних для юридичних осіб. , які, згідно зі Стандартною галузевою класифікацією видів економічної діяльності, переважно займаються комп'ютерним програмуванням (для перевірки інформації про основний код економічної діяльності 62.01. центр зайнятості зазвичай посилається на Єдиний державний реєстр).

Засновники, акціонери та бенефіціари українських юридичних осіб (центр зайнятості перевіряє інформацію щодо утворення статутного капіталу на підставі Єдиного державного реєстру).

Високооплачувані іноземні спеціалісти, у тому числі іноземці, заробітна плата яких становить не менше ніж 50 мінімальних розмірів оплати праці.

* можливість отримати дозвіл на роботу на 3 роки + відсутність необхідності платити іноземцям мінімальну заробітну плату у розмірі 32 000 грн. Перевага щодо мінімальної заробітної плати не поширюється на категорію експатріантів, зазначену у пункті 3, тобто на високооплачуваних фахівців.

Інші іноземці також мають право на отримання дозволу на роботу відповідно до загальних правил та процедур. Ключовою вимогою Закону є виплата іноземцю заробітної плати у розмірі не менше ніж 10 мінімальних розмірів оплати праці, що становить 32 тисячі гривень (у 2017 році).

Етапи отримання дозволу на роботу

Розміщувати інформацію про вакансію через місцевий центр зайнятості, тобто. роботодавець, як і раніше, зобов'язаний підготувати звіт за стандартною формою 3-ПОН (при цьому Закон не містить відповідної формальної вимоги, на практиці центр зайнятості при розгляді пакета) документів, необхідно переконатися, що компанія має відкриту вакансію).

 • Надішліть пакет документів до центру зайнятості.
 • Якщо кандидат схвалений – сплатити держмито за видачу Дозволи на роботу.
 • Підпишіть трудовий договір з іноземцем та надайте його копію до центру зайнятості.
 • Терміни продовження та зміни Дозволи на роботу
 • Центр зайнятості зобов'язаний розглянути пакет документів про видачу або продовження Дозвіл на роботу протягом 7 робочих днів та 3 робочих днів.
 • Роботодавець повинен подати заяву про продовження дозволу на роботу не менше ніж за 20 календарних днів до закінчення терміну дії поточного дозволу на роботу.
 • Збори за видачу або продовження Дозволи на роботу мають бути сплачені протягом 10 робочих днів з дня отримання рішення центру зайнятості.
 • Трудовий договір необхідно підписати не пізніше ніж протягом 90 календарних днів з дня видачі Дозвіл на роботу.
 • Копію трудового договору роботодавець має надати до центру зайнятості протягом 10 днів з моменту його підписання.
 • Роботодавець повинен подати до центру зайнятості заяву про внесення змін до чинного Дозвіл на роботу протягом 30 днів з моменту виникнення відповідних змін (зміна назви компанії, видача працівнику нового паспорта, зміна посади).
 • Роботодавець зобов'язаний сповістити центр зайнятості про звільнення працівника протягом 3 робочих днів.
 • Документи, необхідні для обробки заявки на дозвіл на роботу

Крім простих для роботодавця заяв, перекладів паспортів тощо. буд., трудовий договір з іноземцем одна із найважливіших документів, підлягають розгляду центром зайнятості під час оформлення пакета документов. Центр зайнятості дуже скрупульозно вивчає цей документ, оскільки невідповідність проекту трудового договору вимогам закону може стати підставою для відмови у видачі дозволу на роботу та спричинити анулювання чинного дозволу.

Важливо, щоб у трудовому договорі зазначалися посада, розмір заробітної плати (з урахуванням вимог законодавства), термін дії договору (цей термін не може перевищувати термін дії дозволу на роботу).

Для продовження дозволу на роботу заявник повинен, крім того, подати проект нового трудового договору або додаткової угоди до нього такою мірою, якою є будь-які зміни в умовах праці відповідного іноземця.

Підстави анулювання дозволу працювати

 • Розірвання трудового договору з іноземцем.
 • Несплата державного мита за видачу/продовження Дозволи на роботу у строки, встановлені законом.
 • Ненадання копії трудового договору з іноземцем до центру зайнятості у встановлений термін.
 • Виявлення хибних даних у документах, поданих компанією, виявлення яких було неможливим при початковому розгляді заявки.
 • Встановлення факту експлуатації праці іноземця за умов, відмінних від передбачених у дозволі працювати.

Як бачимо, виправлення досить радикальні і, по суті, запроваджують новий порядок оформлення документів. Поправки мають спростити для роботодавців процес оформлення дозволів на роботу для експатріантів, та, крім того, ці новації мають надати іноземним інвесторам додаткові можливості для розширення свого бізнесу в Україні.

Слід зазначити, що не всі розглянуті вище поправки до законодавства справді спростять процедуру отримання дозволів для експатріантів, але ми дуже сподіваємось, що вони позитивно вплинуть на процес впровадження нових норм на практиці та підвищить прозорість процесу оформлення та видачі дозволів на роботу іноземцям.

decor
Підпишися, щоб не пропустити актульні новини!